Music Competition "CLAVIS" 2018 / Results

Category: Сontest "Clavis St. Petersburg" Written by Piano Festival Clavis Print Email

31.10.2018

Age group Q

1 prize – Joel  Kar  Hei  Leong (England) 

2 prize – Anfisa  Margarita  Dangl (Austria)  

3 prize – Lisanov Sergei (Russia)

                Gejdarov Anton (Russia)

Diplom : Dzhabborova Kamilla  (Russia)

Diplom:  Reuter Clara-Mignon (Germany)


01.11.2018

Age group А

1 prize – Joshua Kar Jun Leong (England)

2 prize – Isotova Ekaterina (Russia)

                Eremina Varvara (Russia)

3 prize – Lisanov Ivan (Russia)

                Archakova Maria (Russia)

                Dubrovina Polina (Russia)

Diplom : Stepanova Ekaterina  (Russia)

Diplom:  Latysheva Evelina (Russia)

Diplom:  Grabar Maria (Russia)

Gala-Concert - Joshua Kar Jun Leong: T. Takemitsu «Clouds»

Gala-Concert - Isotova Ekaterina: F.Chopin Nocturne Es dur

Gala - Concert  - Eremina Varvara: M. Moszkovski Etude op.72 №6

Certificate of participant:

Paymulkina Natalya (Russia)

Malysheva Mariana (Russia)

Bochkareva Olga (Russia)

Alimov Ivan (Russia)

Bukreeva Veronika (Russia)

Nikiforov Egor (Russia)

Elena Sophie Granara-Moser (Austria)

Giulia Timea Floranti (Croatia)

Luca Potskhishvili (Austria)

Marneva Yaroslava (Russia)


02.11.2018

Age group В

1 prize – Ovie Nirgudkar (USA)

2 prize – Molokova Marta (Russia)

3 prize – --------------------------------

Diplom : Tatarchuk Ivan (Russia)

Diplom:  Filonov Andrey (Russia)

Diplom:  Lavrinovich Julia (Russia)

Gala-Concert – Ovie Nirgudkar: P.I. Tchaikovsky «Dumka»

Gala-Concert – Filonov Andrey: A. Skrjabin Prelude e-moll

Gala-Concert – Molokova Marta: A. Eshpai Taccata d-moll

Certificate of participant:

Askerova Khadzhida (Russia)

Tidjieva Veronika (Russia)

Finlay Meyer-Meville  (England)

Li Sammy (England)

Tidjieva Maria  (Russia)


02.11.2018

Age group С

1 prize –  Umnov Daniil  (Russia)

2 prize –  Petrov Vitaly (Russia)

3 prize – Aleksandrovskaya Aleksandra (Russia)

Diplom : Kovalev Aleksandr (Russia)

Gala-Concert – Petrov Vitaly:  D. Scarlatti Sonata F-dur

Certificate of participant: Katenina Maria (Russia)


02.11.2018

Age group  D

1 prize –  Shirokov Aleksandr (Russia)

2 prize –  Schmirl Josephine (Germany)

3 prize –---------------------------------------

Diplom : Kozhina Maria  (Russia)

Gala-Concert – Shirokov Aleksandr: S. Rachmaninoff Prelude B-dur

Certificate of participant:

Kaznacheeva Veronika (Russia)